Wycieczka do Warszawy

16 i 17 września uczniowie z klas od V do VIII naszej szkoły i siedmioro siódmoklasistów z Koszyc wraz z opiekunami spędzili w Warszawie. W pełni bezpłatną wycieczkę zorganizowano w ramach projektu edukacyjnego pt. „Odkrywamy świat i swoje możliwości, edukacja celem naszej lepszej przyszłości” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Pierwszym punktem programu i wyjątkowo ciekawym miejscem dla uczestników był PGE Narodowy. Wśród uczniów jest wielu chętnie grających w piłkę nożną, więc wizyta na tym stadionie była spełnieniem ich marzeń. Każdy miał szansę poczuć się jak kibic, siadając na białym lub czerwonym krzesełku, odwiedzić miejsca, w których zawodnicy przygotowują się do meczu czy regenerują w wannach wypełnionych lodem. Byliśmy w piłkarskich szatniach, również w tej, z której na mecze wychodzili Cristiano Ronaldo czy Robert Lewandowski. Z przewodnikiem przeszliśmy trasę „Piłkarskie emocje”, na chwilę zajęliśmy też miejsca dla VIP-ów i te przeznaczone dla trenerów i zawodników udzielających wywiadów w trakcie pomeczowych konferencji prasowych. Po stromych schodach wspięliśmy się do Punktu Widokowego, by z góry podziwiać ogrom obiektu. Naprawdę, robi wrażenie!

Zwiedzanie stolicy rozpoczęliśmy od spaceru z przewodniczką uliczkami warszawskiej Starówki. Przy pięknej pogodzie z placu Zamkowego podziwialiśmy panoramę stolicy. Tak jak inni turyści, zrobiliśmy sobie zdjęcie obok kolumny Zygmunta III Wazy, byliśmy przy pomniku Syrenki.

Następnie kilka godzin gościliśmy w Centrum Nauki Kopernik. Misją tego miejsca jest rozbudzanie chęci poznawania świata zjawisk przyrodniczych, zainteresowanie naukami przyrodniczymi, inspirowanie. Mieliśmy okazję przeprowadzić wiele doświadczeń naukowych, zobaczyć mechanizmy funkcjonowania ludzkiego organizmu, różnych urządzeń, wszechświata.

Drugiego dnia wycieczki rano spotkaliśmy się z przewodnikiem przy pomniku Józefa Piłsudskiego i odwiedziliśmy Łazienki Królewskie. Zobaczyliśmy Belweder, pałac Na Wodzie i pomnik Fryderyka Chopina. Byliśmy w miejscu, w którym rozpoczęło się powstanie listopadowe i przy Starej Pomarańczarni. Park, nawet przy deszczowej pogodzie, zrobił na nas niesamowite wrażenie. Uroku temu miejscu dodają zaprzyjaźnione z ludźmi wiewiórki, pawie i kaczki. Z Łazienek ruszyliśmy Krakowskim Przedmieściem na plac Piłsudskiego, by zdążyć na zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Zatrzymaliśmy się przy krzyżu postawionym w miejscu, gdzie Jan Paweł II odprawiał mszę św., będąc z pierwszą pielgrzymką w Polsce.

Ostatnim punktem programu wycieczki był ogród na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. To jeden z największych tego typu ogrodów (1 ha) w Europie. Z góry, z różnych tarasów, mostków i labiryntów ścieżek, można podziwiać nie tylko widoki Warszawy, ale zajrzeć też do wnętrza biblioteki. A jej gmach wygląda jak kilka otwartych książek. W drodze powrotnej jeszcze tylko obowiązkowo McDonald’s i tuż po 20.00 byliśmy w domu.