Wycieczka do Krakowa

Deszczowy poniedziałek 3 października wszyscy uczniowie klas IV-VI pod opieką wychowawców spędzili w Krakowie.



Podróż w czasie


Najpierw odbyli odległą podróż w czasie, odwiedzając Muzeum Archeologiczne. Na wystawie „Bogowie starożytnego Egiptu” zgłębiali historię, kulturę i tajemnice starożytnego Egiptu. Ekspozycję urządzono jakby we wnętrzu piramidy – było ciemno, sufit przypominał rozgwieżdżone niebo, a wokół mumie i sarkofagi... eksponaty związane z wierzeniami i zwyczajami oraz z życiem codziennym dawnych Egipcjan. Następnie podczas warsztatów część grupy wykonała zdobiony naszyjnik egipski i piramidę, a pozostali mumię i sarkofag, odtwarzając proces balsamowania stosowany w starożytnym Egipcie.


Lekcja historii i społeczeństwa


Kolejnym punktem programu była wizyta w Sądzie Apelacyjnym. Przy wejściu wszyscy zostali poddani kontroli i każdy mógł zobaczyć na monitorze „wnętrze” swojego plecaka. Później w sali sądowej byliśmy świadkami symulacji rozprawy karnej. Większość zajęła miejsca w części dla widzów, ale byli też tacy, którzy zasiedli obok prokuratora, obrońcy czy sędziego. Po rozprawie, ogłoszeniu wyroku i przedyskutowaniu tego, czego byliśmy świadkami, wspólnie z asystą policji odprowadziliśmy zakutego w kajdanki skazanego do miejsca tymczasowego aresztu. Chętni mogli również sprawdzić, jakie to uczucie znaleźć się za kratami. W trakcie spotkania wiele dowiedzieliśmy się na temat sądownictwa w Polsce. Uczniowie otrzymali specjalne broszury opracowane z myślą o dzieciach, a na koniec gościliśmy w gabinecie u Pana Prezesa Sądu Apelacyjnego w Krakowie. Była to bardzo pouczająca lekcja historii i społeczeństwa.


Czas na zabawę


Ostatnim punktem programu wycieczki była wystawa klocków Lego. Zobaczyliśmy m.in.: najwyższego człowieka na świecie (272 centymetry wzrostu), budowle przedstawiające architekturę zabytkową oraz współczesną, wydarzenia historyczne, eksponaty interaktywne – roboty, instrumenty muzyczne, pierwszy krok człowieka na Księżycu, makiety stanu wojennego, interaktywną mapę Europy, scenę zburzenia Muru Berlińskiego – wszystko ułożone z wielu tysięcy klocków.

 

Najwięcej radości sprawiła uczniom wspólna zabawa w FUN PARKU - strefie zabaw klockami LEGO. Były tam zjeżdżalnie samochodowe, ogromne klocki do budowania wielkich zamków i oczywiście ich burzenia... ściana do „pisania” klockami i wiele stanowisk do „malowania” klockami czy tworzenia w skupieniu własnych kompozycji wymagających wyobraźni i precyzji.

Gdy musieliśmy opuścić Królestwo Klocków, trudno nam było uwierzyć, że czas minął aż tak szybko...