Pierwsi w Europie!

28 kwietnia klasa V zaprosiła całą społeczność szkolną na uroczysty apel z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. Uczniowie starali się jak najlepiej przybliżyć tę trudną, ale i doniosłą, lekcję historii. Zadbali o stroje z epoki i z zaangażowaniem odtworzyli finałową scenę burzliwych i niełatwych obrad Sejmu Wielkiego.

Oscar jako król Stanisław August Poniatowski tłumaczył znaczenie Konstytucji, Marszałek Sejmu (w tej roli Benek) wzywał do upamiętania i „poświęcania własnej miłości – miłości kraju”, posłowie zwolennicy (Nikola, Roksana, Agata, Ola, Paulina) i przeciwnicy Konstytucji (Grzegorz, Maciek i Kuba) po zakończonych obradach i pojedynkach słownych stoczyli pojedynek na szable.

W „połączeniu na żywo” z Rosją pojawiła się caryca Katarzyna wywierająca wpływ na obradujących, a w korespondencji z Paryża Francuzi gratulujący Polakom uchwalenia tak nowoczesnego dokumentu.

W części mniej poważnej zaprezentowano prognozę pogody dla Rzeczpospolitej Obojga Narodów, wiadomości sportowe, kulinarne i kulturalne z końca XVIII wieku.

Na zakończenie widzowie mogli zobaczyć krótki filmik zatytułowany „Kim jesteś?” nakręcony przez piątoklasistów. W nawiązaniu do osiemnastowiecznego patriotyzmu spróbowali udzielić odpowiedzi na pytanie, jak dzisiaj można być patriotą. Były to propozycje i łatwe, i jednocześnie trudne, a wśród nich m.in.: znajomość języka ojczystego, sadzenie drzew, dbanie o pamiątki rodzinne, uczenie się, czytanie, niewyzywanie i nieobrażanie innych... Jesteśmy równi, choć różni. Każdy może znaleźć swój własny sposób.

Mamy nadzieję, że widzowie zrozumieli, jak ważnym wydarzeniem było uchwalenie tej pierwszej w Europie i drugiej w świecie konstytucji, a spotkanie skłoniło ich do chwili historycznej refleksji.