Wyróżnienie w Powiatowym Konkursie Recytatorskim

Jesteś tu: » Strona główna » Wyróżnienie w Powiatowym Konkursie Recytatorskim

Wyróżnienie w Powiatowym Konkursie Recytatorskim

24 listopada w Centrum Kultury i Wypoczynku w Proszowicach miał miejsce finał XXII Konkursu Recytatorskiego im. Ludwika Hieronima Morstina. Poziom konkursu, jak podkreślała komisja był bardzo wysoki. Obradom przewodniczyła absolwentka krakowskiej PWST - aktorka z Teatru Stu pani Joanna Pocica. Do etapu powiatowego zakwalifikowało się 28 najlepszych recytatorów z powiatu proszowickiego wyłonionych w eliminacjach gminnych.

Patron konkursu urodził się i mieszkał w pobliskich Pławowicach. Był poetą, pisarzem, dyplomatą, współpracownikiem Józefa Piłsudskiego, majorem Wojska Polskiego, hrabią i miłośnikiem piękna Ziemi Proszowickiej, którą barwnie i wzruszająco opisał w „Opowieściach o ludziach i zdarzeniach”. W dwudziestoleciu międzywojennym organizował w swoim pałacu zjazdy poetów. Gościli tu m.in. Julian Tuwim i Leopold Staff. Znany wiersz Staffa „Wysokie drzewa” powstał w Pławowicach, a rozpoczynająca go apostrofa „O, cóż jest piękniejszego niż wysokie drzewa” skierowana jest do drzewwłaśnie tu rosnących.

W etapie powiatowym konkursu szkołę i równocześnie gminę Koszyce reprezentowali uczniowie klasy VI. Julia Gądek zaprezentowała fragment z „Kwiatów polskich” Juliana  Tuwima, a Benedykt Bukowiecki recytował „Szelmostwa lisa Witalisa” Jana Brzechwy. Występ Benka już po raz trzeci został nagrodzony wyróżnieniem. Naszym uczniom gratulujemy wspaniałego występu!