Sprzątaliśmy Świat. 16 września posprzątaliśmy swój kawałek świata.

Jesteś tu: » Strona główna » Sprzątaliśmy Świat. 16 września posprzątaliśmy swój kawałek świata.

Sprzątaliśmy Świat. 16 września posprzątaliśmy swój kawałek świata.

Od 1994 roku w każdy trzeci weekend września młodzież szkolna i inni wolontariusze wyruszają do lasów, parków i na ulice, żeby posprzątać pozostawione tam śmieci. Do tegorocznej akcji, która przypadła między 16 a 18 września, przyłączyła się też nasza szkoła. Jej hasło przewodnie brzmi: „Lasy to życie - chrońmy je”. W ten sposób organizatorzy „światowego sprzątania” - Fundacja „Sprzątanie Świata-Polska” i Fundacja Nasza Ziemia włączają się w obchody Międzynarodowego Roku Lasów, ogłoszonego przez ONZ.

Podczas lekcji wychowawczych i przyrody będziemy rozmawiać o lasach i zagrażającej im działalności człowieka, np. dzikich wysypiskach śmieci i jak co roku Samorząd Szkolny zorganizuje skup surowców wtórnych oraz zbiórkę zużytych baterii.

Już 16 września uczniowie z młodszych klas zaopatrzeni w rękawice i odpowiednie worki sprzątali teren szkoły i najbliższe jej otoczenie, natomiast starsi zbierali śmieci wzdłuż drogi do kościoła, w pobliżu cmentarza, remizy strażackiej, na poboczach drogi wiodącej do Małych Książnic oraz przez pobliskie łąki do Wroczkowa.

Wszystkich uczestników wielkiego sprzątania miło zaskoczył fakt, że znajdowali o wiele mniej śmieci niż w zeszłym roku, choć niestety ciągle jeszcze są osoby, które nie segregują odpadów, palą je np. na łące, wyrzucają pełne worki śmieci na pobocza i do rowów.

Zachęcamy do inicjowania wszelkich wielkich i małych „sprzątań”. Nawet posprzątanie własnego biurka to już coś!