Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego

Jesteś tu: » Strona główna » Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego

Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego

12 kwietnia w naszej szkole został zorganizowany Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego, w ramach którego odbyło się: spotkanie Edukatora Bezpieczeństwa Cyfrowego pani Jolanty Ropek z dyrektorem, uczniami, z nauczycielami, warsztaty dla uczniów wszystkich klas z podziałem na grupy wiekowe. Nad sprawną organizacją dnia czuwał Mentor Bezpieczeństwa Cyfrowego – pan Jan Krępa, który z panią Edukator omówił i zaplanował cały przebieg akcji. Najpierw pani Edukator spotkała się z wszystkimi uczniami w sali gimnastycznej. Pani Jolanta Ropek powitała uczniów w projekcie Cyfrowobezpieczni.pl. i przedstawiła korzyści płynące z udziału w nim. Przybliżyła zagrożenia związane zcyberprzestrzenią, zaprezentowała film dotyczący bezpieczeństwa w kontaktach z innymi. Wspomniała też o netykiecie, Dniu Bezpiecznego Internetu oraz podała informacje gdzie szukać osób i miejsc świadczących pomoc w sytuacjach cyberzagrożeń. Na koniec zaprosiła do udziału wkonkursie „Jesteśmy cyfrowobezpieczni!”.

Kolejnym działaniem były warsztaty dla uczniów poszczególnych klas. Dotyczyły m.in. haseł, loginów i bezpiecznego logowania. Uczestnicy zajęć poznali sposoby tworzenia silnych loginów i haseł, dowiedzieli się czym jest idealne hasło, czyli tzw. hasło twarde, czym grozi włamanie na konta czy profile uczniów. Rozmowa dotyczyła też bezpieczeństwa własnego wizerunku. Uczniowie obejrzeli film, poznali cztery poziomy prywatności w sieci, starali się dopasować przeczytaną informację do „bezpiecznego” odbiorcy.

Ostatnim zaplanowanym punktem programu było spotkanie Edukatora z Radą Pedagogiczną. Pani Edukator zachęciła nauczycieli, by sprawdzili swoją wiedzę dotyczącą cyberbezpieczeństwa. Zaprezentowała platformę projektu Cyfrowobezpieczni.pl – Bezpieczna Cyfrowa Szkoła, przybliżyła filmotekę, bibliotekę materiałów. Następnie zapoznała z filmem dla rodziców traktującym o cyberzagrożeniach oraz prezentacją przygotowaną na spotkanie z nimi. Na koniec zaprezentowała broszury dla rodziców i poradniki dla nauczycieli.