Dzień Dziecka na sportowo i z nutą wielkiej historii!

Jesteś tu: » Strona główna » Dzień Dziecka na sportowo i z nutą wielkiej historii!

Dzień Dziecka na sportowo i z nutą wielkiej historii!

W 2018 roku cała Polska świętuje 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Organizuje się konkursy, wystawy, koncerty... podejmuje różne inicjatywy, by upamiętnić tak ważne wydarzenie. Ale upamiętnienie nie musi oznaczać tylko zadumy, ta wyjątkowa chwila, zwłaszcza młodemu pokoleniu, powinna kojarzyć się przede wszystkim z ogromną radością z odzyskanej wolności. Również z tego powodu Gminny Oddział Towarzystwa Przyjaciół Dzieci zorganizował w Szkole Podstawowej w Książnicach Wielkich wyjątkowy Dzień Dziecka dla uczniów z obu gminnych szkół.

Młodsi spotkali się na przyszkolnym boisku, by rozegrać międzyszkolny turniej sportowy z biało-czerwonymi akcentami. Dzieci rywalizowały w dziesięcioosobowych drużynach. Wykazały się sprawnością i szybkością podczas kolejnych konkurencji, takich jak: bieg slalomem z biało-czerwoną chorągiewką, trzymanie równowagi z woreczkiem na głowie, układanie z rozsypanki wyrazowej pierwszej zwrotki hymnu państwowego, toczenie piłki, rzut do celu, przenoszenie piłeczki czy przeciąganie liny. W nagrodę otrzymały: piłki, rakietki, latające dyski, zestawy do badmintona i ping-ponga oraz słodycze.

Dla starszych, czyli szósto- i siódmoklasistów oraz uczniów gimnazjum, była to zabawa połączona z powtórką z historii, i to z całego stulecia – od 1918 do współczesności. Dziesięć trzyosobowych mieszanych drużyn, składających się z uczniów najlepiej znających historię, wytypowanych przez nauczycieli tego przedmiotu, wystartowało w Quizie Historycznym – 100 pytań na stulecie niepodległej Polski. Zagadnienia konkursowe dotyczyły historii, polityki, kultury i sportu z lat 1918-2018. Po długiej, emocjonującej i zaciętej walce pierwsze miejsce zajęła drużyna „Grota” w składzie: Julia Duda, Nikola Miernik (kl. III Gimnazjum w Koszycach) i Klaudia Kalina (kl. VII SP Koszyce). Drugie miejsce na podium zajęła grupa „Korczaka”, czyli Julia Nowak, Benedykt Bukowiecki (kl. VI SP Książnice Wielkie) i Szymon Pytel (kl. VII SP Koszyce), natomiast trzecie przypadło zespołowi „Paderewskiego”, który tworzyli: Nikola Bartkowska, Igor Jędrzejczyk (kl. II Gimnazjum w Koszycach) i Grzegorz Maciejewski (kl. VI SP w Książnicach Wielkich). Wszyscy uczestnicy w nagrodę otrzymali czekolady, a trzy najlepsze drużyny dodatkowo książki ufundowane przez TPD.

Quiz historyczny przygotowali i poprowadzili konferansjerzy Piotr Rogosz i Michał Kucharski z firmy „Cudotwórnia” z Sosnowca.

Rada Rodziców ze Szkoły Podstawowej w Książnicach Wielkich przygotowała dla uczniów i ich opiekunów kiełbaski z grilla oraz stoiska z lodami i napojami.