Uczciliśmy stulecie Polski

Jesteś tu: » Strona główna » Uczciliśmy stulecie Polski

Uczciliśmy stulecie Polski

W piątek, 9 listopada 2018 roku, w Szkole Podstawowej im. Piotra Barylaka w Książnicach Wielkich miała miejsce uroczystość, zorganizowana w ramach szkolnych obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Dyrektor Jan Krępa serdecznie powitał obecnych i w krótkim wystąpieniu wprowadził w nastrój spotkania. Do wspólnego świętowania zostali zaproszeni liczni goście: ksiądz proboszcz, przedstawiciele klasowych Rad Rodziców, władz samorządowych, OSP, organizacji społecznych działających w miejscowościach należących do obwodu szkoły. W trakcie apelu Pan Dyrektor wręczył również nagrody i dyplomy laureatom konkursu recytatorskiego i gry terenowej „Droga do Niepodległości”.

Konkurs recytatorski „Zjazd Poetów”

KLASY I-II

1. Zuzanna Cholewicka – klasa II
  2. Julia Ciochoń – kl. I
  3. Oliwia Rogala – kl. II

KLASY IV-VIII

1. Julia Gądek, Benedykt Bukowiecki – kl. VII (ex aequo)
  2. Maciej Jędrzejczyk – kl. VII
  3. Nikola Kurczab – kl. IV

Wyróżnienia:

Julia Kabat

Kacper Mendrych

Michalina Bukowiecka

Julia Wojtusik

Antonina Kwaśniewska

GRA TERENOWA

KLASY I-IV

1. miejsce - Piłsudczycy

Justyna Dąbek, Dawid Buczek, Kacper Mendrych, Paulina Konik, Adrian Suwała, Patryk Rusiecki, Paweł Rusiecki

2. miejsce – Szczypiorniści

Nikola Kurczab, Daniel Pellone, Wiktor Stokłosa, Łukasz Gądek, Zuzanna Cholewicka, Adam Grzęda, Anna Kałuża

3. miejsce- Ułani

Zuzanna Turek, Magdalena Wojtusik, Filip Wojtas, Julia Kabat, Julia Maj, Maciej Suchenko, Patryk Caban

4. miejsce Legioniści

Michalina Bukowiecka, Gabriela Turek, Jakub Adamczyk, Katarzyna Wróblewska, Oliwia Rogala, Gabriel Tamburrino, Bartek Izbiński, Filip Molenda

KLASY V-VIII

1. Pułk Ułanów im. księcia Józefa Poniatowskiego: Weronika Kałuża, Amelia Ilga, Roksana Miernik, Paulina Tomczyk, Agata Kostysko
  2. Pułk Szwoleżerów Rokitniańskich: Antonina Kwaśniewska, Gabriela Chmura, Kacper Kołodziej, Emil Chuchmacz, Oscar Rogala
  3. Pułk Ułanów Litewskich: Ewelina Siudak, Jakub Dąbek, Julia Nowak, Julia Gądek
  1. Pułk Ułanów Kaniowskich: Julia Góra, Benedykt Bukowiecki, Filip Domińczyk, Karolina Kuras, Jakub Kałuża

W programie artystycznym wystąpili wszyscy uczniowie szkoły. Najmłodsi zatańczyli poloneza, zaprezentowali stroje i tańce ludowe z różnych regionów Polski, czwartoklasiści przypomnieli polskie tradycje i zwyczaje, uczniowie klasy V złożyli Polsce życzenia na kolejnych wiele lat, szóstoklasiści pokazali piękno polskiej przyrody, klasa VII przypomniała fragmenty „Pana Tadeusza”, a najstarsi uczniowie sukcesy gospodarcze, kulturalne i sportowe II RP. Nad przebiegiem uroczystości czuwały Julia Gądek i Roksana Miernik, zapowiadając kolejne występy. Podniosły nastrój wzmocnił szkolny chórek dzięki pieśniom legionowym i innym śpiewanym w tym okresie historycznym. Najbardziej wzruszającym momentem było wspólne odśpiewanie hymnu.

Ostatnim punktem programu był Bieg Niepodległości zorganizowany dla chętnych uczniów z klas IV-VIII. W kategorii dziewcząt zwyciężyła Karolina Kuras, a chłopców Grzegorz Maciejewski.

Wszyscy uczestnicy spotkania zostali poczęstowani staropolskim bigosem, tradycyjnymi wędlinami, tortem urodzinowym i pysznymi ciastami.