„Droga do niepodległości” – gra terenowa

Jesteś tu: » Strona główna » „Droga do niepodległości” – gra terenowa

„Droga do niepodległości” – gra terenowa

30 października wszyscy uczniowie szkoły podzieleni na kilkuosobowe pułki szwoleżerów i ułanów wzięli udział w grze historycznej zorganizowanej dla uczczenia setnej rocznicy Niepodległości. Na terenie szkoły rozmieszczono Główną Kwaterę Marszałka, Szpital polowy, Koszary wojskowe, Sztab Bitwy Warszawskiej oraz punkt, w którym uczniowie musieli wykazać się wiedzą historyczną.

W klasach V-VIII zadania dotyczyły pierwszych lat niepodległości i organizowania się struktur odradzającego się państwa na terenie naszej gminy oraz uczestników walk o niepodległość pochodzących z Książnic Wielkich, m.in. Kazimierza Kupiszewskiego – Legionisty, kawalera Virtuti Militari, który walczył w Pułku Piechoty Ziemi Będzińskiej (taką nazwę przyjęła też jedna z uczniowskich drużyn). Wiadomości na ten temat i odpowiedzi na wylosowane pytania zawodnicy musieli odnaleźć na przygotowanej wcześniej wystawie. Na uczestników gry czekał też sprawdzian znajomości mapy – współczesnej Polski i tej z czasów II RP, ćwiczenia w udzielaniu pierwszej pomocy, bandażowaniu rannego i wzywaniu pomocy. Najwięcej emocji wzbudził pobyt w koszarach, prawdziwa musztra, „czołganie się pod zasiekami” – ich rolę pełniła kolorowa chusta animacyjna – oraz rzuty lotkami do celu.

Ogłoszenie wyników zmagań, wręczenie nagród i dyplomów będzie miało miejsce 9 listopada podczas apelu z okazji Święta Niepodległości.