Debata o Niepodległej i obliczach współczesnego patriotyzmu

Jesteś tu: » Strona główna » Debata o Niepodległej i obliczach współczesnego patriotyzmu

Debata o Niepodległej i obliczach współczesnego patriotyzmu

29 listopada w naszej szkole odbyła się debata, w której wzięli udział uczniowie klas VI-VIII. Temat dyskusji nierozerwalnie związany był z uroczyście w tym roku obchodzoną setną rocznicą odzyskania Niepodległości przez Polskę. Od wielu dni przygotowywaliśmy się do tego wydarzenia, aktywnie uczestnicząc w działaniach zaplanowanych w ramach ogólnoszkolnego projektu patriotycznego. Debatę poprowadziła Aleksandra Kaczka z klasy VII, udzielając głosu kolejnym mówcom i kierując pytania do publiczności. Po przypomnieniu okoliczności utraty i odrodzenia się państwowości oraz wspólnym ustaleniu, co rozumiemy pod pojęciem patriotyzmu, uczniowie wymieniali jego różne formy, między innymi: szanowanie symboli narodowych, obchodzenie świąt, poznawanie historii, tradycji, czytanie lektur, śpiewanie piosenek i pieśni, udzielanie się w społeczności lokalnej, kupowanie polskich produktów, zwiedzanie Polski.

Temat debaty nie był łatwy, ale wszystkim chętnym udało się swobodnie wyrazić swoje poglądy, poznać opinie kolegów i koleżanek, pomyśleć nad tym, jak możemy stać się odpowiedzialnymi obywatelami swojego kraju.