Wycieczka do Niepołomic

Jesteś tu: » Strona główna » Wycieczka do Niepołomic

Wycieczka do Niepołomic

18 października uczniowie klas 1-3 wyruszyli na wycieczkę do Niepołomic. Pierwszym punktem programu była Izba Leśna, która jest bazą edukacyjną Nadleśnictwa Niepołomice. Gdy weszliśmy do środka, poczuliśmy się niczym w puszczy, gdzie zwierzęta były dostępne niemalże na wyciągnięcie ręki. Zobaczyliśmy dzika, lisa, jelenia z wielkim porożem, wiewiórkę, żubra oraz wiele innych okazów. Tu uczniowie spotkali się z Panem Leśnikiem, który opowiadał  między innymi o zwierzętach mieszkających w niepołomickich lasach.

Dzieci miały okazję obejrzeć eksponaty flory i fauny, gabloty i tablice tematyczne, jak również przedmioty wykorzystywane do pracy w lesie na przestrzeni kilku dziesięcioleci. Pan leśniczy zaprowadził nas do sali, w której obejrzeliśmy bajkę ze zwierzętami w roli głównej. To one poprosiły nas, abyśmy dbali o ich dom – las, nie hałasowali w nim i nie śmiecili.
Następnie razem z pracownikiem Nadleśnictwa udaliśmy się na ścieżkę turystyczną. Na trasie  znajdują się  punkty  przystankowe, na których zlokalizowane są tablice informacyjne pozwalające zapoznać się z charakterem pracy i problemami  leśników, życiem  lasu i historią terenu. Poruszają one między innymi tematy takie jak:
-   informacje o miejscach wydarzeń historycznych
- funkcje produkcyjne jak i pozaprodukcyjne lasu
- ekologia głównych gatunków lasotwórczych puszczy
-  ochrona lasu przed czynnikami biotycznymi i abiotycznymi oraz ich konsekwencje
- hodowla lasu-jego odnowienie i przebudowa prezentacja na zdjęciach fauny i flory oraz jej  charakterystyka.
Dzieci dowiedziały się wielu ciekawych informacji o lesie. Skorzystaliśmy również z pięknej słonecznej pogody, by pobawić się na leśnej polanie. Zadaniem każdej  klasy było odnalezienie ukrytego zwierzątka w jak najkrótszym czasie. Zwyciężyła klasa trzecia. Później była zabawa, w czasie której uczniowie musieli wykazać się znajomością zwierząt żyjących na lądzie, w wodzie, w powietrzu. Pełni niezapomnianych wrażeń  i wiedzy o życiu leśnych zwierząt wróciliśmy do szkoły.